Rady a tipyRady a tipy

Svět epilace může být velmi rozsáhlý a matoucí, proto jsme pro vás připravili několik rad a tipů, které vám pomohou se v něm lépe zorientovat.


Jak vybrat správný vosk nebo cukrovou pastu?

Důležitým kritériem je typ chloupků, na který chcete produkt použít. Některé druhy epilačních přípravků jsou určené pro tvrdé a krátké chloupky, jiné pro jemné a tenké chloupky. Pro lepší orientaci jsme proto naše produkty již rovnou roztřídili do odpovídajících kategorií.


Jaké produkty použít na citlivé části těla?

Pokožka obličeje je mnohem citlivější než jiných částí těla. Proto by se na její epilaci měly používat pouze produkty přímo k tomu určené. Pokud použijete klasické vosky nebo cukrové pasty, může dojít k výraznému zčervenání a podráždění pokožky, nebo dokonce k déletrvajícím vyrážkám či dalším poškozením pokožky. Epilace bude také mnohem bolestivější.

Pro citlivé oblasti těla jako jsou třísla, podpaží apod., je vhodnější použití cukrové pasty nebo vosku pro středně tvrdé chloupky. U každého produktu proto naleznete popis, zda je vhodný pro citlivější partie. Každá pokožka je však odlišná, je tak lepší každý produkt nejprve vyzkoušet na malém kousku kůže, než budete pokračovat dále.


Jak se připravit na epilaci?

Dva dny před epilací je doporučováno odstranit odumřelé kožní buňky jemným peelingem. Pro jednodušší a rychlejší epilaci je pak dobré nechat chloupky dorůst na délku cca půl centimetru. Pokud by byly chloupky příliš krátké, mohly by mít epilační produkty problém se na ně správné přichytit a nemusí se podařit je odstranit všechny. Pokud však budou chloupky naopak příliš dlouhé, budou za ně produkty tahat a epilace může být zbytečně bolestivá.

Produkty na epilaci se nanáší na čerstvě omytou a osušenou pokožku. Ideální je využít speciální předepilační produkty, které pokožku odmastí, zbaví ji zbylých kosmetických produktů a pomohou chloupky nadzvednout.


Jak se starat o pokožku po epilaci?

Těsně po epilaci je vhodné použít speciální poepilační produkty, které odstraní případné zbytky vosku či cukrové pasty a zároveň pokožku zklidní a hydratují. Alespoň po dva dny po epilaci se vyhněte používání peelingů a dalších produktů narušujících pokožku a nevystavujte epilované části pokožky přímému slunci. Odpočívejte a necvičte, ať nevystavujete pokožku zbytečné námaze. Noste také volnější oblečení.


Bude má pokožka po epilaci zcela hladká?

Správně provedená epilace odstraní všechny chloupky i s kořínkem, a tak bude pokožka opravdu hladká. Neděste se však, pokud již několik dní po epilaci objevíte nové chloupky. Epilace odstraní pouze již existující chloupky, avšak vzhledem k jejich životnímu cyklu se mohou brzy objevit chloupky nové. Proto je nutné epilaci po několika dnech až týdnech opakovat, aby se odstranily i chloupky, které v době předchozí epilace nebyly ještě dostatečně vyrostlé. Životní cyklus chloupků je u každého individuální a je tak nutné přizpůsobit častost epilace každému na míru.


Na co si dát pozor

Jedním z velkých strašáků epilace horkým voskem může být teplota vosku. Avšak pokud jsou dodrženy správné postupy, k popálení pokožky nedojde. Před aplikací na pokožku je tak vhodné vyzkoušet teplotu vosku na malé části zápěstí a teprve poté případně aplikovat na epilované místo.

Některé začínající kosmetičky se mohou vyděsit při pohledu na dobu potřebnou k ohřátí vosku. Aby došlo k úplnému roztopení perliček vosku na správnou teplotu k použitím, může být někdy nutné počkat i několik desítek minut. S tím by měla každá kosmetička při plánování svého pracovního rozvrhu počítat a připravit si tak vosk s dostatečným předstihem.

U všech epilačních produktů vždy dodržujte pokyny dané výrobcem. Ideální teplota pro aplikaci každého produktu se totiž může značně lišit. Před, během i po epilaci dodržujte všechny hygienické a bezpečnostní zásady, používejte jednorázové rukavice a pravidelně dezinfikujte všechny pomůcky a přístroje.